• LOFTOWA KUCHNIA. WYBÓR MEBLI DO KUCHNI W STYLU LOFTOWYM

  Styl loftowy miał swój początek w bohemie artystycznej Nowego Jorku, gdzie po raz pierwszy takie budynki zostały zaadaptowane jako pracownie artystyczne, a niewiele później jako przestrzeń mieszkalna. To właśnie tam powstały pierwsze mieszkania loftowe wykorzystujące infrastrukturę budynku jako element aranżacji, pod który dobierano meble i dekoracje w podobnym stylu. Miało to na celu nie tylko zaoszczędzenie na remontach, ale również wykorzystanie surowego stanu do stworzenia zupełnie nowych aranżacji. Nie ukrywano w nich rur czy systemów wentylacyjnych, nie przykrywano podłóg dywanami, wykładzinami, często pozostawiano także cegły na ścianach i oświetlenie przemysłowe. Budynki charakteryzowały się wysokim sufitem oraz wielkimi oknami dopuszczającymi dużo światła dziennego. Dzięki nim można było zaoszczędzić na rachunkach za prąd przy tak dużych przestrzeniach, a także zapewnić odpowiednią widoczność pracownikom. Zainteresowani, adaptując je na mieszkania, nie nanosili wielu zmian, często ze względu na ograniczone koszta. Wykorzystywali używane bądź też zastane tam elementy wyposażenia wykonane z metalu. To właśnie w takich warunkach narodził się zyskujący dzisiaj na popularności surowy styl loftowy, kojarzony przede wszystkim z wolnością i indywidualizmem artystycznym.

  LOFTY DZIŚ…

  Do dzisiaj cechami charakterystycznymi mieszkań w stylu industrialnym pozostały ergonomiczność, odsłonięte elementy konstrukcji i instalacji budynku, ściany w części bądź całości pokryte cegłą czerwoną lub białą, a także wielkie okna bez tkanin okiennych, jak zasłony czy firanki. Co ważne, nie ma w nich podziału na poszczególne pomieszczenia – kuchnia często łączy się z salonem, jadalnią i holem, tworząc wielką, wspólną przestrzeń. Ze względu na brak podziału na poszczególne pomieszczenia trzeba wpuścić do loftów jak najwięcej światła. Często oświetlenie nocne stanowią duże, metalowe lampy, zwisające z sufitu żarówki, kinkiety przemysłowe lub same żarówki. To wnętrza pełne swobody – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Powinieneś czuć się w nich po prostu dobrze, bez zaburzenia jakiejkolwiek strefy Twojego życia.  

  LOFTOWE KUCHNIE

  Odrębną kwestię stanowią meble do loftów, które powinny odznaczać się masywnym, surowym wyglądem, chłodną bądź neutralną kolorystyką, a także prostymi, geometrycznymi formami. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się kuchnie urządzone w stylu loftowym. Sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również w lokalach gastronomicznych – zwłaszcza tych, z tak zwaną otwartą kuchnią, w której kucharze gotują na oczach klientów. Ze względu na to, że styl ten powrócił do łask dopiero kilka lat temu, meble do kuchni w stylu loftowym nie są ogólnodostępne. Coraz więcej salonów meblowych wzbogaca swoje oferty o tego typu elementy wyposażenia, a niektóre zaczynają się wręcz w nich specjalizować, jak na przykład Arte Galeria Mebli. Znajdziesz tam kolekcje do różnych pomieszczeń i aneksów w stylu loftowym, w tym meble kuchenne, do jadalni, sypialni czy salonu.

  CHARAKTERYSTYKA KUCHNI W STYLU LOFTOWYM

  Kuchnie loftowe charakteryzują się przede wszystkim ergonomicznością – są bardzo przestronne, wygodnie się w nich pracuje nad potrawami. Umożliwiają jednoczesne przebywanie w niej kilku osób. Zazwyczaj stanowią część wspólną wraz z jadalnią i salonem, bez strefy wyraźnie wydzielonej ścianą czy ściankami działowymi – to raczej aneksy, z których swobodnie można przejść z jednej części do drugiej, gdyż granice nie są wyraźnie zaznaczone. Ze względu na duże okna są to pomieszczenia dobrze oświetlone światłem dziennym, w których wygodnie się pracuje i przebywa na co dzień. Duża przestrzeń zaakcentowana jest zazwyczaj niewielką ilością prostych, ale dużych, masywnych mebli – najczęściej łączących w sobie drewno ze stalą, niekiedy nawet z aluminium. Konstrukcje i instalacje w takim pomieszczeniu są zazwyczaj mocno wyeksponowane, oddając surowość aranżacji. W całym wystroju dominuje absolutny minimalizm, ale w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego zaznacza się tu bardziej masywność mebli. Są one obszerne, niekiedy dość nietypowe, ale z zachowaniem prostoty geometrycznych form – dominują prostokątne blaty wykonane z naturalnego, litego drewna o ciemniejszym odcieniu połączone z ciężką, stalową konstrukcją w kolorze czarnym, szarym lub srebrnym – najczęściej w kształcie prostokąta lub litery „X”. Zdarzają się również meble o jaśniejszej, ale nadal chłodnej kolorystyce, charakteryzujące styl „soft loft” – nieco mniej surowy niż typowa, industrialna aranżacja.

  JAK URZĄDZIĆ LOFTOWĄ KUCHNIĘ?

  Urządzając kuchnię w stylu loftowym, nie powinieneś przejmować się wystającymi elementami konstrukcyjnymi czy widocznym systemem klimatyzacji. Wręcz przeciwnie, warto, abyś je wyeksponował w celu nadania surowości całemu wystrojowi. Meble powinny być wykonane z ciężkiego, litego, niefarbowanego drewna, takiego jak dąb, jesion lub drewno egzotyczne, (zwłaszcza gatunki teak, merbau, jatoba czy wenge). Pożądane są meble zachowujące naturalny wygląd surowca z widocznym usłojeniem – mogą mieć jedynie lakierowaną lub woskowana powierzchnię, dzięki czemu ich żywotność będzie większa. Takie meble mogą zawierać elementy ze stali czy aluminium. W celu zachowania spójności aranżacyjnej w kuchni loftowej wystrzegaj się niewielkich i nieprzydatnych mebli, a także nadmiernie zdobionych, o wielu kolorach. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne. W kuchniach w stylu loftowym dozwolone są metalowe wózki na kółkach do organizacji przyborów kuchennych czy żywności, drewniane skrzynki czy duże słoje z grubego szkła. Kolorystyka dominująca w takiej kuchni to naturalne drewno, czerń, szarość i srebro. Należy również zachować minimalizm w elementach dekoracyjnych – istotą industrialnej kuchni jest przede wszystkim jej funkcjonalność i wszechobecny minimalizm. Gotowy na zmiany w swoim domu lub prowadzonej restauracji? Jeśli masz ku temu odpowiednie warunki, które staraliśmy się przedstawić powyżej, zdecyduj się na modną zmianę, a zobaczysz, jak wiele zyskasz!