• SOFA CZY NAROŻNIK? JAK WYBRAĆ WYPOCZYNEK DO SWOJEGO SALONU

  Niezależnie od dostępnej przestrzeni w domu lub mieszkaniu każdy salon powinien być urządzony tak, aby właściwie spełniał swoją funkcję. Kluczowym zadaniem jest zatem wybór funkcjonalnych oraz wygodnych mebli wypoczynkowych, które dodatkowo muszą wpisywać się w określoną charakterystykę wystroju wnętrza. Przyjęty design powinien być spójny, a przede wszystkim przyjemny w odbiorze dla domowników. Podczas decyzji o zakupie pojawia się pytanie – czy lepszym wyborem będzie sofa, czy też narożnik? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ taki wybór bywa zależny od indywidualnych potrzeb. Istnieją jednak pewne wskazówki oraz zalecenia, które zdecydowanie ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji. Producenci prześcigają się bowiem w różnorodnych wariantach wizualnych i funkcjonalnych tych mebli, wybór jest więc tak szeroki, że z pewnością każdy znajdzie model idealnie trafiający w jego gusta. 

  SKONCENTRUJ SIĘ NA WŁASNYCH OCZEKIWANIACH

  Zasadniczym zadaniem jest zdefiniowanie indywidualnej specyfiki użytkowania wypoczynku. Po pierwsze, w zależności od ilości posiadanych pomieszczeń trzeba założyć oddzielne pokoje na salon i sypialnię albo ich skoncentrowanie w jednym miejscu. Po drugie, warto określić sposób spędzania wolnego czasu, w tym chociażby częstotliwość spotkań towarzyskich z określoną liczbą znajomych. I wreszcie, własne oczekiwania w obszarze wygody oraz komfortu. Te potrzeby w dużej mierze decydują o konkretnej decyzji, która w danym przypadku dotyczy sofy lub narożnika. Każdy z tych mebli jest dostępny w odmiennych rozmiarach, a także z funkcją spania. Bez najmniejszego problemu można więc go dobrać pod precyzyjne wytyczne przyszłego nabywcy. Może mieć na przykład gładką bądź pikowaną powierzchnię materiałową czy też twarde lub miękkie wypełnienie. Jeśli chodzi o funkcję spania, liczy się również odpowiedni pojemnik na pościel umożliwiający jej wygodne przechowywanie. Podobne parametry w tych obszarach może posiadać zarówno narożnik, jak i sofa. Wystarczy wybrać w sklepie lub salonie optymalny model danego mebla wypoczynkowego.

  OCEŃ DOSTĘPNĄ POWIERZCHNIĘ SALONU

  Kryteria, które bierzemy pod uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej, opierają się o pewne wskazania w kwestii dostępnej przestrzeni salonowej. Eksperci przekonują, że sofy są polecane do mniejszych pomieszczeń, ponieważ są bardziej kompaktowe i nawet po rozłożeniu będą zajmowały mniej miejsca. Z kolei narożnik dużo lepiej sprawdzi się w obszernym salonie, nawet jeśli będzie równocześnie pełnił funkcję sypialni. Sofy są także lżejsze, zatem zapewniają większą mobilność i możliwość przestawiania w zależności od aktualnej koncepcji. Oczywiście, jeśli salon oraz sypialnia stanowią oddzielne pomieszczenia, mieszkańcy mają pełną dowolność wyboru. Na pozór może się wydawać, że sofa byłaby nieco bardziej elegancką i praktyczną opcją. Trzeba jednak podkreślić, że dostępne są narożniki z funkcją tak zwanego spania okazjonalnego. Jest nią zwykle praktyczna wysuwka, która może służyć nieplanowanym noclegom rodziny lub gości. Zasadniczo ten narożnik gwarantuje pełen komfort w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Codzienne spanie mogłoby być niezbyt wygodne, zatem warto zwracać uwagę również na takie aspekty podczas zakupu. Pewne niuanse należy uwzględniać już na etapie projektowania.

  WYDZIEL STREFY DO SPANIA I WYPOCZYNKU

  Kiedy dom lub mieszkanie pozwalają na wygospodarowanie oddzielnego salonu oraz sypialni, wybór kluczowego mebla wypoczynkowego może opierać się na dopasowaniu wizualnym oraz komforcie użytkowania. Nowoczesne koncepcje aranżacyjne nadal uwzględniają kolory w odcieniach beżu, szarości czy błękitu. Do tego dochodzą niekiedy wyprofilowane zagłówki, a także eleganckie podnóżki. W tej sytuacji wybór będzie odnosił się do subiektywnego poczucia komfortu, które dla każdego użytkownika ma nieco inny wymiar. Jeśli dostępna przestrzeń to pojedynczy pokój, należy w pełni skupić się na praktyce.  Niezbyt ustawne wnętrze o małej powierzchni to odpowiednie miejsce dla sofy, która odznacza się elastycznością w wielu układach przestrzennych. Ponadto jej przestawienie nie będzie wymagać wiele wysiłku. Niekiedy zdarza się też, iż domownicy dysponują dużą powierzchnią użytkową przy jednoczesnej, ograniczonej liczbie pomieszczeń. Dzieje się tak często w starszym budownictwie, gdzie choćby mieszkania dwupokojowe mają naprawdę spory metraż. Zdecydowanie lepszą opcją będzie wówczas narożnik zapewniający siedziska dla wielu osób oraz właśnie funkcję spania.

  PAMIĘTAJ O SPÓJNYM WYSTROJU WNĘTRZA

  Konsekwencją prezentowanego wyboru w obszarze mebli wypoczynkowych jest również uzyskanie oczekiwanej spójności designu. Stąd, na przykład wystrój w stylu skandynawskim czy loftowym to ograniczenie zbędnych dodatków. Należy zatem wybrać sofę lub narożnik bez niepotrzebnych wykończeń, pikowania czy innych uzupełnień. O ile szwedzkie czy fińskie wnętrza to niekiedy gustowne sofy, to w aranżacji industrialnej sprawdzają się masywne narożniki. Wszystko między innymi ze względu na otwarty charakter przestrzeni oraz wysokie sufity. Mebel odnajdzie się również w stylach prowansalskim czy rustykalnym. Pierwszy z nich będzie preferował neutralną kolorystykę oraz prostotę i harmonię. Odcienie materiałów mogą też przybierać inne barwy – czerwoną, brązową czy zieloną. Drugi wystrój to odzwierciedlenie stylu panującego w starych, wiejskich chatach. Zgodnie z jego założeniami można wstawić zarówno niewielką sofę, jak też narożnik, które nie będą miały jednolitego charakteru. Materiał zdobiony w kwiaty lub inne, roślinne wzory bez wątpienia nadaje się do wykorzystania w tego typu meblach. Przyszły nabywca ma zatem spory wybór.

  ZWERYFIKUJ KOMFORT ORAZ JAKOŚĆ WYKONANIA MEBLA

  Ostateczna decyzja o zakupie narożnika lub sofy musi być wynikiem całościowego sprawdzenia zarówno niezawodności poszczególnych mechanizmów, jak i subiektywnego poczucia wygody. Niekiedy zdarza się, że pomimo sklasyfikowania danego mebla wypoczynkowego według powyższych warunków jest on zwyczajnie mało komfortowy. Takie przekonanie może wynikać z przyjęcia pozycji siedzącej lub leżącej oraz ograniczonej dostępności do pozostałych części pomieszczenia. Jeśli podejście do komody czy telewizora będzie wiązać się z dodatkowymi utrudnieniami, nawet najwygodniejszy wariant może okazać się mało racjonalnym wyborem. Innym rodzajem wyzwania jest utrzymanie czystości. 

  Wyszukane sofy potrafią być naprawdę atrakcyjnie zaprojektowane, a do tego solidnie wykonane. Z kolei narożniki to już pełna praktyka, która jednak coraz częściej łączy się z nowoczesnością stylów aranżacyjnych. Wybór nie jest prosty, ale w razie potrzeby można też zdać się na opinię specjalisty. Doświadczenie eksperta pomoże rozstrzygnąć każdy dylemat.