• Biuro w stylu loftowym

    biuro loft

    biuro w stylu loft # biuro domowe w stylu loft # biuro loft aranżacje # gabinet w stylu loft # biuro w stylu industrialnym # biurka w stylu loftowym # meble biurowe industrialne # fotel w stylu industrialnym # dodatki w stylu industrialnym

    Biuro w stylu loft to nie tylko przestrzeń atrakcyjna wizualnie. W przypadku miejsc pracy, estetyka pomieszczeń łączy się z funkcjonalnością. Właśnie z tego powodu industrialne aranżacje powierzchni biurowych stały się wiodącym trendem wśród największych i najbardziej produktywnych firm tj. Google, Redbull czy Twitter.


    Spis treści


    Bunt przeciwko wydzielonej przestrzeni

    Najsilniejszy i najbardziej charakterystyczny aspekt stylu loft i industrialnego to oczywiście estetyka. Jednak u podstaw tego nurtu leży coś znacznie więcej.

    Biura w stylu industrialnym to swojego rodzaju bunt, przeciwko sposobie organizowania pracy biurowej w postaci wydzielonych, małych przestrzeni. Trend ten rozwinął się i zyskał ogromną popularność pod koniec lat 60.

    Nie da się ukryć, iż wizja stworzona przez Roberta Probsta była niezwykle nowoczesna i rewolucyjna.

    Boksy biurowe w początkowej formie były wygodne, przestronne i eleganckie jak na swoje czasy.

    Jednak na skutek nacisków ze strony menadżerów finansowych, rozmiary wydzielonych powierzchni malały, a cała koncepcja szybko stała się sposobem na „upchanie” możliwie największej liczby pracowników, w ramach dostępnej przestrzeni.

    wydzielona przestrzeń

    W efekcie, pod koniec lat 90 zrodził się bunt przeciwko pracy w tak zorganizowanej przestrzeni. Potrzeba zmiany była szczególnie silna wśród młodych, najbardziej kreatywnych pracowników.

    Biuro industrialne czyli kreatywna alternatywa

    Najpopularniejszą i najlepiej przyjmowaną koncepcją organizacji miejsca pracy po dziś dzień są biura w stylu loft i industrialnym. Te otwarte przestrzenie kontrastują z małymi, wydzielonymi gabinetami i miejscami spotkań.

    Powszechnie stosowane, duże, przezroczyste lub półprzezroczyste, szklane panele utrzymują otwartą atmosferę pracy. Wysokie stropy, często z wąskim pasmem okienek oraz dodatki architektoniczne w postaci świetlików dachowych dodatkowo nadają wnętrzom jeszcze więcej otwartości.

    Biura w stylu loftowym to także duże powierzchnie wspólne, gdzie znajdują się miejsca przyjazne spontanicznym, krótkim spotkaniom.

    Design

    Aranżacje tego typu to przede wszystkim materiały z epoki przemysłowej, takie jak ściany z cegły klinkierowej, odsłonięte drewniane belki stropowe oraz ciężkie metalowe drzwi i elementy wyposażenia.

    Podłogi to wykonane są najczęściej z twardego drewna wykończonego na wysoki połysk, a także odnowione oryginalne podłogi danego miejsca lub materiały postarzane lub z recyklingu. Dość często stosowane są również podłogi betonowe.

    Meble loft

    Meble industrialne są szczególnie ważnym elementem tego typu aranżacji. Wytrzymałe biurka wykonane z elementów stali oraz litego drewna nadają wnętrzom autentycznej, fabrycznej estetyki.


    Biurko Loft z 2 szufladami - Dąb naturalny

    Biurko Loft z 2 szufladami – Dąb naturalny


    Niezwykle istotnym elementem tego typu powierzchni, są również regały industrialne. Inspirowane koniecznością przechowywania ciężkich części i sprzętu przemysłowego, regały loft cechuje przede wszystkim duża powierzchnia oraz zwarta, wytrzymała konstrukcja. Podobnie jak w przypadku biurek, materiałami konstrukcyjnymi są przede wszystkim metal i lite drewno.

    sala konferencyjna w stylu loft

    Najnowsze trendy aranżacji wnętrz w stylu industrialnym, to masywne, drewniane blaty i deski z solidną konstrukcją stalową lub aluminiową. Są to meble zazwyczaj ciężkie i duże.

    W sali konferencyjnej warto postawić na długi stół na grubych, metalowych nogach w kształcie prostokąta lub litery „X”, z masywnym blatem z dębowym lub z jesionu.

    Z kolej masywna konsola o geometrycznych kształtach jest idealnym atrybutem poczekalni i recepcji w stylu loft.

    Stal i odsłonięte elementy instalacji

    Widoczne okablowanie instalacji elektrycznej to nie tylko bezpośrednie nawiązanie do pomieszczeń o charakterze przemysłowym. Jest także, świetnie wyglądające, urozmaicenie ceglanych ścian.

    Podobnie jak wszelkiego rodzaju metalowe klatki schodowe, często stylizowane na schody fabryczne. W pomieszczenia tego rodzaju idealnie wpisują się również odsłonięte elementy konstrukcji w postaci stalowych belek podporowych lub stropowych.

    Oświetlenie

    Estetyka industrialna to również specyficzne oświetlenie. W tym przypadku główną rolę odgrywają duże lamy i klosze, również nawiązujące do lamp wykorzystywanych w fabrykach. Dość popularne jest tworzenie lamp przemysłowych z materiałów poddanych recyklingowi.

    Biuro loftowe w domu – czy to możliwe?

    Styl industrialny to wolność i kreatywność. W takich wnętrzach doskonale odnajdują się zarówno artyści, jak również osoby zajmujące się rękodziełem łub drobną manufakturą.

    Praca wielu małych firm jak i freelancerów odbywa się w domu. Coraz częściej zatem spotkać możemy świetnie urządzone, domowe biura w stylu loft. Praca w domu wiąże się zazwyczaj z mniejszą ilością dostępnego miejsca. Oznacza to, iż tworząc wnętrze w tym stylu skupić możemy się zaledwie na części, charakterystycznych cech tego stylu.

    W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności skupić należy się na takich elementach jak:

    • duże, stabilne biurko z drewnianym blatem
    • wygodny fotel o minimalistycznej formie (najlepiej o metalowej konstrukcji)
    • proste szafki w chłodnych kolorach
    • surowe, metalowe akcenty
    • geometryczna forma oświetlenia