• Biuro w stylu loftowym

  Początki stylu loftowego datuje się na lata 50. XX w. podczas recesji gospodarczej, kiedy to zamykano wiele fabryk i zakładów przemysłowych. Znalazło się wówczas dużo chętnych na zakup wielkich budynków czy hal produkcyjnych po dość niskich cenach – byli to w szczególności różnego rodzaju artyści poszukujący takich lokali na pracownie, przedsiębiorcy z sektora gastronomii, a także prywatne osoby. Ze względu na tę ostatnią grupę wyodrębniono styl loftowy, przerabiając wnętrza magazynowe na mieszkania. Z tego powodu styl ten w późniejszych latach kojarzony był z wolnością, kreatywnością i artystyczną inspiracją. Surowy wystrój, chłodna kolorystyka i minimalizm znalazły zwolenników nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również projektantów wnętrz zachwyconych indywidualnością tego stylu. 

  KILKA SŁÓW O STYLU LOFTOWYM

  Styl loftowy charakteryzują przede wszystkim duże przestrzenie z wysokimi sufitami i wielkimi, niezasłoniętymi niczym oknami. Często surowe, niepokryte tynkiem ściany (najczęściej z czerwonej lub białej cegły), podłoga z wyłożonymi kafelkami lub płytkami w neutralnych, zimnych barwach bez elementów ozdobnych, a także proste, metalowe lampy lub kinkiety przemysłowe stylizowane na wzór fabrycznych. We wnętrzu w stylu industrialnym nie może również zabraknąć rur biegnących wzdłuż ścian, a także masywnych, metalowych lub metalowo-drewnianych mebli stylizowanych często na przemysłowe lub warsztatowe o prostych formach. Wnętrza loftowe pozbawione są zazwyczaj tkanin, w szczególności okiennych, a także wszelkiego rodzaju ozdób aranżacyjnych – jest to wystrój skrajnie minimalistyczny wyróżniający się wszechobecną surowością. W takich wnętrzach unika się  mebli ze zdobieniami czy różnobarwnych dodatków. Oprócz mieszkań, lokali gastronomicznych czy usługowych na popularności zyskują również biura w stylu loftowym. Są szczególnie obecne w dużych korporacjach, gdzie praca przebiega w trybie open space. Styl ten sprawdzi się również w biurach o nieco mniejszym metrażu, mieszczących się w budynkach przemysłowych lub stylizowanych na takie, z dużymi oknami i dosyć wysokim sufitem. Elementy wyposażenia do tego rodzaju biur można nabyć w Polsce u firm meblarskich specjalizujących się w wykonaniu lub imporcie mebli loftowych, jak chociażby Arte Galeria Mebli.

  CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE BIURO W STYLU LOFTOWYM?

  Hitem ostatnich lat w aranżacji przestrzeni pracowniczej są biura w stylu loftowym. W takim stylu najlepiej urządzić duże, wysokie, przestronne pomieszczenia. Oprócz dużych okien powinny znaleźć się w nich spore lampy – najlepiej metalowe lub aluminiowe w kolorze srebrnym bądź czarnym albo też same żarówki zwisające na wyeksponowanych kablach z sufitu. Dominować powinny chłodne lub neutralne kolory w zbliżonych odcieniach, które dodatkowo optycznie powiększą wnętrze. Dobrze będzie prezentować się surowe wykończenie i wykorzystanie w aranżacji przestrzeni biurowej metalowych elementów przemysłowych, płyt, śrub czy gałek. Możesz zastosować lustra, ale pamiętaj o ich prostej formie (ramy bez jakichkolwiek ozdób). W biurach w stylu loftowym nie powinny znajdować się zbędne dekoracje, a jeśli już, to jedynie minimalistyczne i surowe. Podłogi mogą podkreślać wystające rury i kable, a ściany elementy klimatyzacji czy betonowe stropy. We wnętrzach industrialnych dominują proste, geometryczne formy w myśl zasady, że mniej znaczy lepiej. Ustawiając meble, zadbaj o przestronność, aby dodatkowo podkreślić wielkość przestrzeni. Unikaj wykładzin czy dywanów – goła podłoga dużo lepiej oddaje surowy klimat pomieszczeń. Wykluczony jest również plastik – najlepiej postaw na drewno, metal i aluminium, a także niebarwione szkło. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominującą jest czerń, grafit, szarości, srebro oraz naturalne drewno w chłodniejszych barwach.

  JAKIE MEBLE WYBRAĆ DO BIURA W STYLU LOFTOWYM?

  W kwestii urządzania biur w stylu loftowym bardzo ważny punkt stanowią idealnie dobrane meble. Powinny charakteryzować je proste, a jednocześnie solidne formy. Idealnym zestawieniem będą elementy drewniane z metalową konstrukcją lub całkiem metalowe meble przypominające fabryczne czy warsztatowe. Podążając jednak za najnowszym trendem aranżacji wnętrz w stylu industrialnym, można zauważyć, że zdecydowanie dominują masywne, drewniane blaty i deski z solidną konstrukcją stalową lub aluminiową. Są to meble zazwyczaj ciężkie i duże, które dodatkowo dopełniają surowość takiego wnętrza.

  WYPOSAŻENIE BIURA

  Wybierając odpowiednie biurka dla pracowników, musisz wziąć pod uwagę geometryczne  kształty. Powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością i wygodą użytkowania, ale również trwałością. Najlepiej w tej roli sprawdzą się klasyczne, drewniane blaty połączone z metalową podstawą stanowiącą jedyną ozdobę. Dobrze dobrać do nich także utrzymane w podobnym stylu krzesła, które w przeciwieństwie do mebli w stylu skandynawskim mogą być masywne i ciężkie. Przygotowując stanowisko pracy w biurach w stylu loftowym, warto, abyś zadbał o dobre oświetlenie, na przykład w postaci zwisających, metalowych lamp z silną żarówką czy minimalistycznych, metalowych lampek biurowych w dużym rozmiarze. Godne uwagi będą również umieszczone obok biurek masywne szafki biurowe lub metalowe szafki warsztatowe, w których pracownicy będą przechowywać niezbędne dokumenty. Dobrym pomysłem będą również metalowe organizery umieszczone na masywnych blatach, najlepiej w kolorze srebrnym, szarym bądź czarnym. W salach konferencyjnych doskonale sprawdzi się długi stół na grubych, metalowych nogach o kształcie prostokąta lub litery „X”, z masywnym blatem z drewna dębowego lub jesionu. W komplecie nie może zabraknąć dużych krzeseł utrzymanych w tej samej kolorystyce. Do recepcji warto wybrać konsolę o masywnym, drewnianym blacie o geometrycznych kształtach. Przy aranżacji biur w stylu loftowym postaw na ergonomię, gdyż jest najważniejszą cechą tego typu wnętrz.

  BIURO W TWOIM DOMU

  Jak już wspomnieliśmy, styl industrialny to wolność i kreatywność, więc doskonale czują się w takich wnętrzach malarze, pisarze czy inni artyści. Duża przestrzeń daje im poczucie swobody oraz wolność umysłu, a wyobraźnia nie ma wówczas żadnych ograniczeń. Jeśli dysponujesz w swoim domu warunkami, które omówiliśmy wyżej, szukasz miejsca, w którym będziesz mógł w całości oddawać się swojej pasji, stwórz własne biuro w stylu loftowym. Często tego typu pomieszczenia tworzy się w piwnicach lub dużych, przydomowych garażach. Wystarczy kilka drobnych zmian i gotowe. W zależności, czym się zajmujesz, dobierz odpowiednie meble, przygotuj ściany, postaw duże biurko i… działaj! Jeśli natomiast we własnym domu prowadzisz prywatny gabinet usługowy z zupełnie innej dziedziny (np. marketing, finanse, budownictwo), śmiało postaw na styl loftowy. Takie biuro na pewno zaintryguje każdego klienta, który Cię odwiedzi. Drewniane, duże biurko, wygodny fotel, proste szafki w chłodnych kolorach, metalowe akcenty, geometryczna forma oświetlenia sprawią, że Twoja praca zyska oryginalny charakter.