Jak wybrać narożnik z funkcją spania?

niebieski narążnik z funkcją spania

Niektórzy użytkownicy mniejszych mieszkań czy niezbyt ustawnych pomieszczeń w domach mają pewien problem z wydzieleniem części do spania oraz dziennego pobytu domowników. Wszystko z uwagi na istotne ograniczenia metrażowe, które po prostu uniemożliwiają powstanie sypialni. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy są skazani na mniejszy komfort, ponieważ wystarczy wybrać najbardziej racjonalne i wygodne rozwiązanie. W takim przypadku pokój dzienny staje się równocześnie sypialnią oraz salonem, więc właściwą opcją okazuje się niezawodny narożnik. W ciągu dnia będzie on bowiem siedziskiem, natomiast w nocy, po rozłożeniu – łóżkiem. Wybór optymalnego modelu to także kwestie estetyczne związane z materiałem oraz kolorystyką, ale lepiej skupić się na funkcjonalności.

Dokładnie określ własne potrzeby eksploatacyjne

Kluczowym czynnikiem wyboru określonego mebla jest przede wszystkim specyfika przyszłego przeznaczenia. Należy bowiem zaznaczyć, że producenci oferują zarówno narożniki z funkcją spania codziennego, jak i okazjonalnego. Te pierwsze będą wyróżniały się zdecydowanie większym komfortem odpoczynku w pozycji leżącej, podczas gdy drugie wyraźnie stawiają na relaks podczas siedzenia. Główna różnica pomiędzy prezentowanymi modelami odnosi się do jednakowej powierzchni spania po rozłożeniu dla opcji codziennej, przy nieco uboższej – dla okazjonalnej. Ponadto, nie każdy narożnik będzie miał pełnowymiarowy, wygodny materac, co bez wątpienia ma duże znaczenie przy zakupie. Dodatkowo mylące może być również pewne złudzenie, gdyż nie zawsze mebel o dużych rozmiarach przed rozłożeniem jest równie duży po rozłożeniu. Pamiętając więc o wymiarach podawanych przez producentów, zdecydowanie trzeba sprawdzić tę kwestię. Należy też brać pod uwagę pewien zapas do spania, który powinien wynosić minimum 15-20 cm, w stosunku do wzrostu przyszłego posiadacza narożnika.

Dopasuj meble do dostępnej przestrzeni

Zakup każdego narożnika to także kwestie atrakcyjności i estetyki związane z preferowaną kolorystyką czy specyfiką zastosowanego materiału. Dotyczy to nie tylko obszarów wystroju danego wnętrza, ale także łatwości w usuwaniu ewentualnych zabrudzeń. Jednak zasadniczą rolę odgrywa funkcjonalność, więc mebel musi być dopasowany do charakterystyki oraz powierzchni określonego pomieszczenia. Należy pamiętać, że wymiary narożnika powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się, a im więcej mieszkańców na ograniczonej przestrzeni, tym bardziej trzeba zadbać właśnie o ten aspekt. Wszystko po to, aby podczas wspólnego odpoczynku czy oglądania telewizji można było bez problemu dojść z filiżanką kawy, bez obaw o potknięcie czy zawadzenie rogu. Całościowy rozmiar jest też istotny po rozłożeniu, ponieważ również w porze wieczornej czy nocnej zdarza się wyjść do kuchni lub łazienki. Warto dodać, że niekiedy ograniczeniem mogą stać się zbędne zagłówki czy specyfika ich wyprofilowania, zatem trzeba kontrolować z pozoru mniej istotne detale.

Sprawdź specyfikę konstrukcji i wykończenia

Należy mieć świadomość, że zawsze łóżko z wygodnym materacem będzie oferowało wyższy komfort w stosunku do jakiegokolwiek narożnika. Jednak potrzeby użytkowe nie muszą oznaczać wyraźnie mniejszej wygody podczas snu, ponieważ można zbliżyć się w tej kwestii do standardu, jaki niosą za sobą oddzielne sypialnie. Decydując się na zakup mebla, trzeba jednak sprawdzić specyfikę danej konstrukcji, a także klasę wykończenia wraz z zastosowanymi materiałami. Warto rozważyć także pozyskanie dodatkowego materaca nawierzchniowego. W przypadku wysuwki może on bowiem wyrównać różnicę poziomów pomiędzy siedziskiem a powierzchnią spania. Ponadto, może też chronić przed szybszym zużyciem materiału oraz zniwelować odczuwanie obecności elementów pikowanych. To rozwiązanie sprawi więc, że podczas snu domownik nie wyczuje szwów oraz dużych guzików. Liczy się też system rozkładania, który polega choćby na wysunięciu dolnego segmentu (szufladowy) albo wyciągnięciu całego stelażu (belgijski). Ważne jest także, ile osób będzie korzystać na co dzień z funkcji spania. Determinuje to ostateczny wybór.

Przetestuj rozkładanie narożnika z funkcją spania przed zakupem

Wybór optymalnego modelu wiąże się, rzecz jasna, z indywidualnymi potrzebami. Oprócz wcześniej wymienionych kwestii należy też przyjrzeć się specyfice rozkładania, w tym pracy poszczególnych mechanizmów. Jako że ta czynność będzie wykonywana na co dzień, nie powinna wymagać wiele wysiłku oraz dodatkowego zaangażowania w przywrócenie użytkowej funkcji dziennej lub nocnej. Stąd, zawsze przed zakupem należy jeszcze w salonie kilkukrotnie przetestować rozkładanie, by przekonać się, czy przebiega ono lekko i sprawnie. Warto również zasięgnąć opinii sprzedawcy, który krok po kroku wskaże, jak należy postępować podczas przygotowywania się do snu, aby zwyczajnie nie uszkodzić żadnego mechanizmu. Ostateczny wybór powinien być zatem w pełni przemyślany.

Dokonaj wstępnej oceny komfortu użytkowania

Najprostszą metodą słusznego wyboru narożnika jest po prostu własna ocena wygody pod kątem potrzeb i oczekiwań. Niektórzy wolą spać na nieco twardszym wypełnieniu, podczas gdy innych zdecydowanie bardziej przekonuje miękkie. Liczy się także właściwe wyprofilowanie oraz dbałość o detale, aby w nocy nie zaskakiwały wystające szwy czy masywne guziki. Nie należy zatem ograniczać się podczas wizyty w salonie i zwyczajnie położyć się na narożniku, rozciągnąć oraz przenieść ciężar ciała. Taka wstępna weryfikacja sprawi, że będzie można dojść do konkretnych wniosków. W dobie dostępu do Internetu i mediów społecznościowych warto też zapoznać się z opiniami innych klientów o danym produkcie. Pokazują one przeważnie zarówno wady, jak też zalety rozwiązania. Nie można zapominać o wystarczająco obszernym pojemniku na pościel, ponieważ jej codzienne wyciąganie z szafy byłoby kolejnym utrudnieniem. Kompleksowe sprawdzenie każdego narożnika pozwoli zminimalizować ryzyko popełnienia błędu i w efekcie cieszyć się komfortowym meblem do spania oraz wypoczynku dziennego.

5/5 - (1 vote)