• Jak wybrać stolik kawowy?

  stolik kawowy do salonu

  stolik kawowy loft # stolik kawowy drewniany # stolik kawowy czarny # mały stolik kawowy # okrągły stolik kawowy # stolik kawowy nowoczesny # stolik kawowy rozkładany # stolik kawowy industrialny # nowoczesny stolik kawowy # stolik kawowy mały # stolik kawowy owalny

  Stolik kawowy stał się nieodłącznym elementem dobrze urządzonego wnętrza. Mebel ten, mimo swojej nazwy, bardzo często spełnia wiele funkcji – od spożywania posiłków, miejsca na książki i czasopisma po okazjonalny podnóżek. To powoduje, że wiele osób docenia funkcjonalność tych mebli.


  Spis treści


  Wybór odpowiedniego rozmiaru, kształtu i materiału stolika kawowego ma ogromne znaczenie.

  Stolik kawowy to niezwykle istotny element wnętrza, który powinien być dobrze dobrany pod względem stylu – zawsze warto stawiać na wzory i materiały, które przetrwają próbę czasu. Jednak jak dobrać odpowiedni model, aby jak najdłużej cieszył wzrok i był odpowiedni do konkretnego wnętrza?

  Zobacz: Stoliki kawowe Arte Białystok

  Jak dobrać wielkość i wysokość stolika kawowego?

  Stolik kawowy jest bardzo ważnym elementem wystroju danego pomieszczenia. Bardzo często znajduje się w centralnym punkcie salonu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego modelu. Za duży stolik lub za mały, zaburzy proporcje całego pomieszczenia.

  Zły dobór wielkości mebla znacząco przyczyni się do obniżenia jego funkcjonalności i łatwości w codziennym użytkowaniu. Istnieje jednak bardzo prosta reguła, która pomoże w dokonaniu zakupu najlepszego stolika kawowego.

  Przy wyborze stolika kawowego zawsze należy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz wielkości siedziska – sofy, kanapy. Dla zachowania właściwej proporcji pomieszczenia stolik kawowy powinien mieć wielkość 2/3 kanapy/sofy.

  Jest to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu.


  stolik kawowy scorpio

  Stolik kawowy Scorpio


  Wysokość stolika kawowego

  Stolik kawowy powinien być estetyczny, pasujący do pomieszczenia i odpowiednio wysoki. Funkcjonalny mebel nie tylko będzie cieszył oko, ale również będzie komfortowy.

  Wspólna kawa z rodziną, czytanie książki czy wspólne spotkanie przy grze planszowej z przyjaciółmi. Niezależnie od wykorzystania stolika kawowego, w tych wszystkich przypadkach, ma on być przede wszystkim komfortowy w użytkowaniu. Mimo swoich rozmiarów mebel ten pełni bardzo dużo funkcji. Jednak jak odpowiednio dobrać wysokość stolika?

  W zależności od miejsca, gdzie wstawiony będzie mebel – salon czy kuchnia, wysokość będzie się różniła. Standardowa wysokość stolików mieści się między 30 a 50 cm.

  Aby zapewnić komfort w użytkowaniu mebla, należy wybierać stoliki niższe od wysokości siedziska.

  Jednak jednym z ważniejszych kryteriów wysokości jest wygoda podczas korzystania ze stolika, dlatego wiele modeli ma możliwość regulowania wysokości mebla.

  Jak dobrać odpowiedni model i kształt?

  Okrągły blat, prostokątny czy kwadratowy, a może nieregularny? Stolik szklany, drewniany czy może nowoczesny?


  stolik kawowy patra

  Stolik kawowy Patra


  Dokonując wyboru, należy przemyśleć jaki model będzie najbardziej pasował do wnętrza – kolor, kształt, materiał, z jakiego będzie wykonany. Aby dokonać właściwego wyboru, warto ustalić w jaki sposób mebel będzie najczęściej wykorzystywany.

  Warto odpowiedzieć sobie na pytania czy będzie to wyłącznie stolik dekoracyjny, czy może będzie służył jako mebel do przechowywania rzeczy.

  Owalny stolik na nóżkach jest bardziej subtelny i wizualnie lżejszy, dlatego zalecany jest do mniejszych pomieszczeń. Z kolei bryła zamknięta to forma wizualnie „cięższa”, która lepiej sprawdzi się w nieco większych pomieszczeniach.

  Prostokątny stolik kawowy sprawdzi się przy kanapie lub narożniku, natomiast stoliki okrągłe to rozwiązanie idealnie między dwoma fotelami.

  Szklane stoliki dodadzą wnętrzu lekkość, ale nie nadają się do przechowywania rzeczy, czy opierania nóg. Należy wziąć pod uwagę, że materiał szklany jest dość delikatny i bywa bardzo wymagający w użytkowaniu, ze względu na jego kruchość i skłonność do szybkich zarysowań.

  Jaki stolik do narożnika?

  W przypadku narożnika o różnych bokach warto postawić na stolik okrągły bądź kwadratowy.

  Jeżeli jedna część narożnika jest dłuższa, dobrym rozwiązaniem może być postawienie stolika prostokątnego lub owalnego. Podczas wyboru odpowiedniego stolika do pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę także aranżację i wygląd całego pokoju.

  Inny model będzie odpowiedni w pomieszczeniach o surowym, industrialnym charakterze. Inny natomiast w przypadku wnętrz o bardziej klasycznym wystroju.

  Ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej odległości między meblami wypoczynkowymi, a stolikiem kawowym. Nie należy przesadnie odsuwać i przybliżać mebli od siebie. Warto zachować odległość, która pozwoli na swobodny dostęp do stolika, możliwie z każdej strony.

  Nie należy jednak dosuwać go maksymalnie, co może bardzo ograniczyć dojście do kanapy czy fotela.

  Więcej niż jeden stolik kawowy w pomieszczeniu

  Dobór odpowiednich stolików do salonu, w tej samej stylistyce to doskonały pomysł. Zakup kilku małych stolików, pozwoli zaaranżować wnętrze w sposób wizualnie lekki i przestronny.


  stolik kawowy Gamma

  Stolik kawowy Gamma


  Dużą zaletą małych stolików kawowych jest łatwość ich przenoszenia w różne miejsca. Zestaw spójnie stylistycznych stolików kawowych to dobra alternatywa dla jednego, większego mebla na środku salonu.

  Czy można łączyć różne modele stolików?

  Kilka lat temu bardzo modne były meble z tej samej kolekcji. Obecnie jednak coraz popularniejsze staje się mieszanie stylów, co znacząco ożywia wnętrza.

  Łączenie stolików w różnych kształtach w jednym pomieszczeniu, może nadać pewnej nieregularności, co może nie być idealnym rozwiązaniem dla niektórych wnętrz. Przy wyborze takiego rodzaju rozwiązań, warto kierować się bardziej sercem niż ogólnie przyjętymi regułami. Istnieje duża szansa, iż powstała w ten sposób aranżacja będzie czymś wyjątkowym i oryginalnym.