Jak zaplanować sypialnię krok po kroku?

piękna sypialnia

sypialnia dla dwojga # wymiary # nowoczesne łóżko do sypialni 160×200 # łóżko do sypialni # sypialnia aranżacje # kolory w sypialni # sypialnia loft # łóżko do sypialni

Sypialnia to nie tylko pomieszczenie z łóżkiem do spania, ale także prywatny azyl i miejsce, w którym powinno dać się odpoczywać w ciszy i spokoju.


Spis treści


Sypialnia musi być wygodna, schludna, ale też estetycznie zaprojektowana. Krótko mówiąc, powinna podobać się swojemu użytkownikowi pod względem wizualnym i praktycznym.

Projekt idealnej sypialni – od czego zacząć?

Przy planowaniu pomieszczenia na sypialnię, warto zacząć od tego, co najtrudniej będzie zmienić, czyli od jej powierzchni.

Przyjmuje się, że najbardziej optymalne wymiary sypialni dla dwojga (z łóżkiem 160×200 cm) to około 3 na 3 metry, czyli 9 – 10 m2 powierzchni podłogowej.

Kolejna ważna kwestia to wykończenie ścian i podłóg. Na ścianach w sypialni dobrze sprawdza się właściwie dowolna farba (nie musi być odporna na szorowanie), a także różnego typu tapety dekoracyjne czy modne panele, choć tych nie przykleja się zwykle na wszystkich czterech powierzchniach.

Na podłodze w sypialni najlepiej sprawdzają się z kolei materiały ciepłe, poprawiające komfort przebywania w pomieszczeniu, czyli drewno lub panele z miękkim dywanem lub wykładzina na całej powierzchni podłogowej.

Równocześnie warto zastanowić się także nad stylem aranżacyjnym projektowanej sypialni, ponieważ ma to znaczenie już na etapie planowania koloru ścian czy rodzaju podłogi.

W tym konkretnym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się minimalistyczne style wnętrzarskie, ponieważ ułatwiają stworzenie atmosfery przyjaznej wypoczynkowi.

Może to być zatem styl loftowy, industrialny czy skandynawski – warto obejrzeć przykładowe inspiracje, aby ocenić, który z nich najlepiej trafia w gust przyszłych użytkowników sypialni.

Sypialnia w stylu glamour
Sypialnia w stylu glamour
Sypialnia Loft Industrialna
Sypialnia Loft Industrialna
Sypialnia w domu letnim - styl skandynawski
Sypialnia w domu letnim – styl skandynawski

Zobacz również: Jak wybrać narożnik z funkcją spania? | Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym | Kolory sypialni – jak wybrać?

Jakie meble do sypialni?

W najprostszej sypialni niezbędne jest oczywiście komfortowe łóżko oraz meble do przechowywania (ubrań i innych rzeczy prywatnych).

Tych drugich może być nieco mniej, jeśli do sypialni przynależy garderoba, ale nawet wtedy w sypialni dobrze mieć przynajmniej stolik nocny, na którym można postawić lampkę czy budzik.

Kiedy sypialnia jest też zwykłym pokojem (nie ma osobnej garderoby) warto wybrać do niej meble o maksymalnej funkcjonalności. Te zamówione na wymiar będą idealne w przypadku trudnych do zaaranżowania przestrzeni, na przykład do sypialni na poddaszu, ze skosami.

W pozostałych przypadkach lepiej wybierać meble wolnostojące, które da się bez trudu przestawiać, choćby do sprzątania, podczas remontu czy w celu odświeżenia wystroju. Kiedy problemem jest mała sypialnia, dobrze sprawdzają się meble wielofunkcyjne, takie jak otwierane pufy czy ławy ze schowkami.

Wybierając meble do tego wnętrza, warto pomyśleć o najmniejszych detalach. Jeśli sypialnia pełni rolę garderoby, ale jest też bardzo mała, doskonale sprawdzi się w niej szafa z drzwiami przesuwnymi i lustrem.

Łóżko do sypialni – jakie wybrać i jak je ustawić?

Łóżko, podobnie jak pozostałe meble do sypialni, powinno być atrakcyjne wizualnie, ale też funkcjonalne. Z pewnością nie warto na nim oszczędzać, ponieważ każdy z jego elementów ma ogromny wpływ na jakość nocnego wypoczynku.

Liczy się zatem solidna rama, dobry stelaż oraz materac dostosowany do potrzeb użytkownika. Najtrwalsze i najbardziej eleganckie jest łóżko drewniane, pasujące do każdego stylu aranżacyjnego.



Coraz większą popularnością cieszą się także modele tapicerowane, które nadają sypialni jeszcze większą przytulność. Standardowa wielkość łóżka sypialnianego dla dwojga to 160×200.

Ustawiając je w pomieszczeniu, warto pamiętać o zapewnieniu do niego pasa dostępu o szerokości około 70 cm, z obu stron.

Dla najwyższego komfortu snu należy odpowiednio dopasować do ramy łóżka także stelaż i materac. Ten pierwszy powinien zostać wykonany z elastycznego drewna bukowego, ewentualnie brzozowego.

Polecane są stelaże ze szczebelkami, które do ramy mocuje się elastycznymi „gumkami” – zapobiega to skrzypieniu. Natomiast przy wyborze materaca najważniejsza jest jego twardość, odporność na odkształcenia i antyalergiczność.

Za najwygodniejsze i najbezpieczniejsze uchodzą więc średniej twardości modele lateksowe i piankowe.

Kolorystyka sypialni – na co zwrócić uwagę?

Chociaż wybrany styl aranżacyjny sypialni narzuca już pewną paletę barw dla ścian, mebli czy dodatków, to jednak warto mieć na uwadze, że w pomieszczeniu tego typu wskazane są wykończenia jasne i stonowane.

Odcienie pastelowe, biel, szarość czy beże sprawiają, że wnętrze zostaje optycznie powiększone. Jasne barwy budują także atmosferę komfortu, sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Do sypialni warto wybierać zatem zarówno jasne kolory farb, jak i jaśniejsze meble, które dobrze odbijają światło.

Ciemniejsze lub wyraziste mogą być natomiast dodatki, czyli obrazy, poduszki dekoracyjne, plakaty na ściany.

Należy pamiętać także, że w sypialni niezmiernie ważną rolę odgrywają tekstylia, które również wprowadzają do wnętrza efekt przytulności.

Oprócz dywanu lub wykładziny do takiego wystroju warto wprowadzić zatem zasłony i firany (nawet równolegle do rolet) oraz dodatkowe tekstylia ozdobne, jak puszyste koce czy eleganckie narzuty.

5/5 - (2 votes)