• Kilka słów o stołach w stylu loftowym

  Styl loftowy ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku, kiedy to na skutek kryzysu gospodarczego pojawiła się konieczność wykorzystania starych fabryk, magazynów i warsztatów dla innych celów, takie budynki i pomieszczenia zyskały na popularności dzięki niskim cenom oferowanym przez właścicieli upadłych zakładów. Te z nich, które nie były wykorzystane jako lokale gastronomiczne lub usługowe, zaczęto przekształcać w mieszkania, zwane loftami. Nazwa ta szybko rozprzestrzeniła się i weszła do powszechnego użytku. Cechą charakterystyczną tychże pomieszczeń była przede wszystkim duża przestrzeń – często bez podziału na kuchnię, jadalnię czy salon. 

  CZYM WYRÓŻNIAJĄ SIĘ LOFTY?

  Najczęściej mieszkania loftowe mają wysokie sufity, co wynika ze specyfiki budynków przemysłowych przerobionych na lofty bądź całkiem nowych, stylizowanych przez deweloperów. Ściany zazwyczaj pozbawione są tynku, pozostawione w stanie konstrukcyjnym – najczęściej wybieranym do ich konstrukcji surowcem jest czerwona cegła, ściany malowane są na chłodne, neutralne kolory, które dodatkowo mają optycznie powiększyć wnętrze. Dominuje surowy, minimalistyczny wystrój z małą ilością tkanin (okna pozbawione firan oraz zasłon, aby ich nie zasłaniać, a uwidocznić metalowe framugi). Meble we wnętrzach loftowych wykonane są często z surowego, niefarbowanego drewna, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Najczęściej wnętrza oświetla się wielkimi, stalowymi lampami – często w kolorze czarnym lub srebrnym bądź też fabrycznymi kinkietami. Wzrok w takich wnętrzach często przykuwają surowe ściany, wentylacja i metalowe rury – na wzór starych fabryk lub zakładów przemysłowych.

  MEBLE W STYLU LOFTOWYM

  Odrębną dziedzinę wnętrz w stylu loftowym stanowią meble i dodatki, których im mniej, tym lepiej. Meble industrialne powinny być przede wszystkim duże, wykonane z surowego drewna lub wyglądające na zużyte. Dobrze sprawdzą się tutaj również meble warsztatowe bądź wykonane z metalu. Najmodniejszym wyborem ostatnich czasów do tego typu wnętrz są meble łączące ze sobą naturalne drewno, najczęściej lite i ciężkie, metalowe elementy – zazwyczaj w kolorze czarnym. Zwłaszcza w przypadku stołów w stylu loftowym jest to najczęściej wybierane zestawienie. Meble industrialne dzięki połączeniu surowego drewna i metalu nie tylko dopełniają wnętrze, ale również podkreślają jego indywidualizm. Małe meble nie są dobrym wyborem, gdyż w zestawieniu z dużą przestrzenią i chłodną kolorystyką będą wydawały się jeszcze mniejsze, żeby nie powiedzieć – wręcz miniaturowe. Ze względu na surowy styl w aranżacji loftu nie są również pożądane meble z dużą ilością zdobień bądź o futurystycznych kształtach i barwach.

  Aktualnie w Polsce wystrój mieszkań w stylu loftowym dopiero zyskuje na popularności, dlatego też nie jest łatwo znaleźć odpowiednie meble do takich aranżacji. Jednak można znaleźć wiele ciekawych propozycji chociażby w Arte Galeria Mebli.

  STOŁY INDUSTRIALNE – CHARAKTERYSTYKA

  Nie od dziś wiadomo, że stół jest sercem kuchni lub jadalni. Służy nie tylko spożywaniu posiłków, ale jest też miejscem wspólnych spotkań podczas różnych okazji – codziennego dzielenia tego, co najlepsze z domownikami, świętowania różnych okazji, a także ważnych rozmów czy wspólnie wykonywanych przy nim czynności. Już wieki temu stół wpisał się w kulturę i obyczaje wielu krajów. W Europie stał się między innymi symbolem gościnności. Gospodarz, oferując miejsce przy stole, wyrażał otwartość i dobrą wolę. Wskazywało to na uprzejmość, kulturę osobistą oraz chęć osiągnięcia porozumienia w negocjacjach czy sporach. Stół znajdował się zazwyczaj w centrum jadalni lub salonu. Dzisiaj często zmieniło się jego położenie, szczególnie w małych mieszkaniach, jednak w loftach nadal ustawia się je w części centralnej. Dotyczy to zarówno stołu do jadalni, jak i stolików kawowych bądź ławostołów (nieco niższych niż tradycyjne stoły, wykorzystywanych często w przestronnych salonach).

  STÓŁ W STYLU LOFTOWYM

  Stal i drewno wykorzystywane do produkcji stołów w stylu loftowym tworzą zgrany duet. Warto zadbać o to, aby takie stoły były minimalistyczne, miały proste formy i metalową podstawę, najlepiej w formie prostokąta bądź litery „X” po obu stronach blatu. Powinny bowiem przypominać te, wykorzystywane w warsztatach lub fabrykach. Jako blat najlepiej sprawdzi się lite drewno, najlepiej o matowym wykończeniu, lub po prostu metal. To drugie rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane zwłaszcza w przypadku stolików kawowych do wnętrz industrialnych. Połączenie masywnego, minimalistycznego blatu z drewna z metalowym, solidnym stelażem tworzy kwintesencję industrialnej estetyki. Warto wspomnieć, że stoły w stylu loftowym, umieszczane w części wydzielonej na jadalnię, są zazwyczaj bardzo duże, stoliki kawowe stawiane w części salonowej mogą być mniejszych rozmiarów, ławostoły są z kolei często niskie i długie. Warto wybrać także krzesła o podobnym sposobie wykończenia i kolorystyce, dopasowując je do reszty mebli.

  STOŁY DO LOFTU – RODZAJE DREWNA

  Bardzo istotną kwestią w przypadku stołów w stylu loftowym jest nie tylko ich industrialny charakter, ale również rodzaj drewna, z jakiego został wykonany blat. Aby zachować trwałość mebla oraz jego funkcjonalność i wygląd przez wiele lat, nie ma mowy o blatach z płyt wiórowych, fornirowanych ani o innych zamiennikach, typu sklejka. Powinien być wykonany z litego drewna, najlepiej surowego, ewentualnie lakierowanego lub woskowanego, gdyż styl industrialny odznacza się przede wszystkim wykorzystaniem naturalnych surowców.

  KLASYCZNY DĄB

  Najczęściej wybierane są blaty z drewna dębowego, które jest nie tylko bardzo trwałe, ale także ma pięknie układające się słoje. Sam dąb jest ciemnym drewnem o dosyć ciepłym odcieniu wpadającym w odcienie żółci i pomarańczy, dzięki czemu delikatnie kontrastuje z chłodnymi barwami pomieszczeń loftowych. Takie blaty są trudne do zniszczenia, zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu, dlatego wybierane są w szczególności do wykonania stołów oraz blatów kuchennych.

  PRZEPIĘKNY JESION

  Kolejnym pod względem popularności rodzajem drewna do mieszkań w stylu industrialnym jest jesion. Twardością nie odbiega od dębu, dzięki czemu stanowi dobrą inwestycję na długie lata. Stół w stylu loftowym z jesionu będzie nie tylko solidny, ale także praktyczny. Szczególną uwagę przykuwa bardzo zróżnicowana kolorystyka tego gatunku drewna – od ciemnego, brązowego odcienia, miejscami rozjaśniającego się i wpadającego w lekko rudawy i pomarańczowy kolor, aż po żółte, miejscami niemalże białe smugi. Wyjątkowe rysy słojów tworzą wyraźne fale, co wygląda naprawdę niesamowicie.

  DREWNO EGZOTYCZNE

  Trzecim i ostatnim z najczęściej wybieranych gatunków jest drewno egzotyczne. Cieszy się szczególnie dużą popularnością we wnętrzach urządzonych w stylu „soft loft”, gdzie niekiedy można znaleźć meble z konstrukcją stalową w kolorze białym oraz nieco cieplejszych barwach, jednak nadal utrzymane w dość minimalistycznym, chłodnym stylu. W takich wnętrzach drewno egzotyczne stanowi ich dopełnienie lub zaakcentowanie nieco mniej surowego wystroju. Najczęściej wybierane gatunki to merbau, jatoba, teak i wenge.