Mały salon ze stołem – czy to możliwe?

mały okrągły stół w salonie

jak urządzić mały salon ze stołem # aranżacja małego salonu ze stołem # salon ze stolem jadalnym # jak zmieścić stół w małym salonie # mały salon ze stołem # okrągły stół w małym salonie # jak ustawić stół w małym salonie # mały stół do salonu

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że coraz częściej wybierane są mieszkania o mniejszej powierzchni. Jeśli dostępna przestrzeń ma być funkcjonalnie i urządzona, warto wiedzieć, jak zestawić ze sobą poszczególne elementy. Mały salon ze stołem to częste rozwiązanie w mieszkaniach i domach.


Spis treści


Optymalne rozmieszczenie mebli umożliwi domownikom wygodne korzystanie z pokoju dziennego w każdych okolicznościach.

Mały salon ze stołem

W wielu kuchniach nie ma miejsca na postawienie stołu. Wygospodarowanie osobnej jadalni również stanowi problem małych mieszkań. W takiej sytuacji pozostaje umieszczenie stołu w pokoju dziennym.

Drcydując się na tego typu rozwiążanie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach każdy mebel powinien być dobrze przemyślany. Przed dokonaniem zakupu mebli warto przygotować projekt, który uwzględni wymiary pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli. Na rysunku należy znaczyć także drzwi, okna oraz ewentualne wystające elementy konstrukcyjne.

Jak dobrać meble do małego pomieszczenia?

W małym pomieszczeniu powinny znajdować powinny się tylko te meble, które będą używane na codzień.

Ilość miejsc siedzących najlepiej dostosować do liczby domowników. Zestaw wypoczynkowy może się składać z dwuosobowej kanapy o lekkiej konstrukcji i dwóch krzeseł lub foteli na cienkich nóżkach.

W małym salonie doskonale sprawdzą się również geometryczne półki, na których można umieścić książki, płyty lub rośliny doniczkowe.

Stół do małego salonu nie może zajmować zbyt dużo miejsca, a jednocześnie musi się przy nim zmieścić cała rodzina.

We wnętrzach urządzonych w stylu loftowym doskonale sprawdzą się wyższe modele wykonane z drewna lub metalu oraz produkty łączące w sobie te dwa materiały. Chcąc uniknąć efektu przytłoczenia, warto wybrać stół z jedną lub dwoma stalowymi nogami.

Ciekawą alternatywą są również stoły wyposażone w nogi o asymetrycznych kształtach.

Na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, iż stół w małym salonie pełni zazwyczaj wiele funkcji. W tym miejscu rodzina nie tylko spożywa posiłki. Bardzo często jest to miejsce gdzie spędzamy czas ze znajomymi lub miejsce gdzie dzieci odrabiają lekcje.

Mebel powinien zatem pełnić zarówno funcję ozdobną, jak również być trwały i praktyczny. W wielu pomieszczeniach, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie stołu przy oknie. Pozwala to zaoszczędzić miejsca w centralnej części pomieszczenia.

Stół może także rozdzielać pomieszczenie na strefę wypoczynkową i jadalnianą.

Dla podkreślenia tego efektu warto użyć dodatkowych elementów takich jak:

  • różne tapety
  • ozdoby ścienne
  • duże rośliny doniczkowe
  • regał z książkami
  • wysoka lampa

Jednocześnie kolor i styl wykończenia stołu musi się dobrze komponować z innymi meblami umieszczonymi w salonie. W stylu industrialnym warto postawić na stół z jasnym blatem i ciemnymi nóżkami.

Na powierzchni blatu mogą znajdować się wyraźnie zaznaczone słoje, które dodadzą całości wyjątkowego charakteru.

Nogi stołu – nie tylko aspekt wizualny

Dobierając stół do małych pomieszczeń, bardzo istotnym elementem jest układ nóg.

W przypadku niektórych modeli stołu, nogi na których osadzony jest blat wykonane są w sposób niestandardowy. Przed zakupem stołu warto upewnić się, iż nie będą one uniemożliwiały pełnego wsunięcia krzeseł po stół.

W przeciwnym razie, kiedy stół będzie nieużywany, niedosunięte krzesła zajmować będą dodatkową przestrzeń.

Gdzie najlepiej umieścić stół w małym salonie?

Złe ustawienie stołu może być kłopotliwe i utrudniać korzystanie z pomieszczenia.

Stół najlepiej ustawić z dala od drzwi oraz w taki sposób, aby nie tarasował przejścia do dalszej części pomieszczenia.

Wokół stołu powinno pozostać przynajmniej 60 cm wolnej przestrzeni, tak aby móc swobodnie odsuwać krzesła.

Jeszcze na etapie planowania należy dobrze zastanowić się nad wielkością stołu. Jeżeli istnieje obawa, iż wybrany mebel będzie zbyt duży, zdecydowanie warto wybrać stół o mniejszej powierzchni lub ewentualnie stół rozkładany.

Często wybieraną alternatywą jest również nieco większy stolik kawowy. W niektórych wnętrzach dobrze sprawdzi się także wysoka ława lub stół kwadratowy.

Stół okrągły czy kwadratowy?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Stół okrągły nie ma ostrych kantów. Jest to dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób, które mają bardzo wąski salon.

Jednak okrągły stół zwykle jest dosyć szeroki, co nie przekłada się bezpośrednio na więcej miejsca na postawienie jedzenia czy dostawienia dodatkowych krzeseł.

Modele kwadratowe są bardziej praktyczne, ale posiadają ostre kanty, które mogą znacząco utrudnić poruszanie się po salonie.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto się zastanowić, ile osób na co dzień będzie korzystało ze stołu.

Jeżeli ze stołu korzystać będą 4 lub mniej osób, warto wybrać stół okrągły.

Stół kwadratowy można maksymalnie przysunąć do ściany i odsuwać jedynie na czas podawania posiłków.

mały stół kwadratowy w białym pomieszczeniu

Idealny stół do małego salonu

Warto pamiętać, iż w małych pomieszczeniach stół może być przypadkowo trącany. Dlatego, idealny stół do małego salonu powinien być przede wszystkim stabilny.

Dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach są również stoliki z półką, gdzie można położyć drobne przedmioty i akcesoria codziennego użytku.Zaaranżowanie małego salonu ze stołem to wyzwanie, któremu można łatwo sprostać. Wystarczy tylko dobrze rozplanować układ pomieszczenia i dobrze zaplanować każdy mebel.

5/5 - (1 vote)