• Sofa czy narożnik? Czyli jak wybrać wypoczynek do salonu?

  Kanapa w salonie

  kanapa czy narożnik # sofa z funkcją spania # sofa rozkładana # sofa narożna rozkładana # sofa z szezlongiem # sofa do małego salonu # narożnik z funkcją spania

  Niezależnie od dostępnej przestrzeni salon powinien być urządzony w sposób funkcjonalny. Jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiednich mebli. Zarówno sofa jak i narożnik powinny być dopasowane pod względem funkcjonalności oraz wystroju wnętrza.


  Spis treści


  Bardzo często podczas urządzania salonu, pojawia się pytanie – czy lepszym wyborem będzie sofa, czy też narożnik?

  Dostosuj wybór do pomieszczenia

  Oczekiwania odnośnie mebla

  Zasadniczym zadaniem jest określenie specyfiki użytkowania wypoczynku.

  W zależności od ilości pomieszczeń w mieszkaniu, zdecydować należy czy salon będzie, w nocy stanowił będzie również sypialnię.

  Jeżeli tak, pierwszym kryterium wyboru powinna być sofa lub narożnik z funkcją spania.

  Warto określić także sposób spędzania wolnego czasu w salonie. Dobrze jest wziąć pod uwagę takie czynniki jak częstotliwość spotkań towarzyskich czy liczbę osób, która zazwyczaj spędzać będzie czas w salonie.

  Ostatnim, ale równie ważnym, kryterium w kwestii oczekiwań odnośnie mebli wypoczynkowych powinny być kwestie wygody i komfortu.

  Realne określenie potrzeb i oczekiwań to to najlepszy punkt wyjścia dla podjęcia decyzji, o wyborze sofy lub narożnika.

  Określenie ustawienia i orientacji mebla

  Wcześniejsze zaplanowanie powierzchni salonu, przy uwzględnieniu wszyskich planowanych mebli to kluczowy etap. Darmowe narzędzia do planowania powierzchni tj. floorplanner.com, zobrazuje planowaną koncepcję salonu.

  W ten sposób możliwe będzie określenie ewentualnego ustawienia narożnika w salonie oraz odpowiedź na pytania czy sofa będzie stała przy ścianie, czy może lepiej ustawić je na środku pokoju, czy tył sofy będzie odsłonięty itd.

  Sofa, a narożnik – porównanie najważniejszych kwestii

  Funkcja spania

  Każdy z tych mebli jest dostępny w różnych rozmiarach. Zarówno w przypadku sofy jak i narożnika istnieje możliwość wybrania opcji z funkcją spania.

  Decydując się na takie rozwiązanie, kluczowymi elementami jakie należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim:

  • wymiary mebla po rozłożeniu – wokół powstałego w ten sposób łóżka powinno być wystarczająco dużo miejsca aby przejść
  • materiał i rodzaj powierzchni obicia – nie wszystkie rodzaje powierzchni nadają się do wygodnego spania – dla przykładu obicia z wszelkiego rodzaju skór lub skór ekologicznych nie są bardzo niepraktyczne jeżeli chodzi o spanie
  • pojemnik na pościel – zwróćmy uwagę na jego wielkość oraz czy posiada on odpowietrzniki umożliwiające cyrkulację powietrza

  Istotny element stanowi również „równość powierzchni spania”, po rozłożeniu mebla.

  Należy pamiętać, iż często w przypadku wypoczynku jakim jest narożnik, konstrukcja oparcia i siedziska różnią się od siebie. Ponieważ te dwa elementy, po rozłożeniu stanowić będą jedną powierzchnię spania, różnice w ich wykonaniu mogą znacznie wpływać na komfort.

  Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wypełnienie, np. grubość pianki, występowanie sprężyn lub wyczuwalnych z czasem elementów konstrukcyjnych.

  W tym przypadku zazwyczaj korzystniej wychodzą sofy o konstrukcji w formie tapczanu gdzie powierzchnia spania składa się zazwyczaj z dwóch niemal identycznych elementów.

  Z kolei na korzyść zastosowania narożnika przemawia zwykle jego większa powierzchnia, po rozłożeniu.

  Zobacz: Wyjątkowe sofy i narożniki w Arte Galeria Mebli

  Sposób składania i rozkładania

  Jeżeli wypoczynek pełnić ma również funkcję łóżka, warto nieco wnikliwiej przyjrzeć się jego konstrukcji i elementów z jakich jest wykonany. Ma to szczególne znaczenie w przypadku narożników, które posiadają zazwyczaj większe gabaryty i są cięższe.

  Zastosowanie zbyt słabych elementów konstrukcyjnych lub sposób osadzenia mechanizmów wykorzystywanych do rozkładania może mogą wykluczać możliwość codziennego użytku w charakterze łóżka.

  Ponieważ w tym przypadku proces rozkładania wykonywany będzie dwa razy w ciągu dnia, koniecznie warto sprawdzić ile siły należy włożyć aby rozłożyć lub złożyć mebel. Niestety, niektóre elementy potrafią szybko się zużywać i w konsekwencji ich praca staje się uciążliwa i hałaśliwa.

  Liczba miejsc siedzących

  Dość często spotkać można się ze stwierdzeniem, iż narożnik z uwagi na większy gabaryt to również większa liczba miejsc. Czy jest tak naprawdę.

  Warto wziąć pod uwagę, iż przy konstrukcji wypoczynku w tzw. literę L, podczas gdy na dłuższym boku zazwyczaj usiąść mogą dwie osoby. Krótszy bok mieści już zazwyczaj tylko jedno miejsce siedzące.

  Dla porównania, standardowa sofa 3 osobowa zajmuje znacznie mniej miejsca.
  Ma to szczególne znaczenie jeżeli decydujemy się na wybór wypoczynku nierozkładanego – bez funkcji spania oraz jeżeli urządzamy salon o mniejszej powierzchni.

  Sofa do małego salonu

  Sofa w kształcie litery L, czyli tzw. narożnik najczęściej wykorzystywany jest dla większych powierzchni. Jego konstrukcja sprawia, iż należy wziąć pod uwagę dodatkowy wymiar przekroju. Jeżeli wypoczynek posiada tzw. szezlong, zaplanować należy, iż zajmować będzie on nie więcej niż połowę długości ściany, do której jest równoległy.

  Narożnik często sprawdza się także jako jako przegroda pokoju. Jest to dobry sposób na oddzielenie np. powierzchni salonu od jadalni lub kuchni.

  Mimo, iż w wielu przypadkach połączenie standardowej sofy i jednego fotela zajmuje gabarytowo więcej miejsca, możliwość dowolnego ich rozbawienia często bardziej sprawdza się na małych powierzchniach.

  2 kanapy w salonie – coraz bardziej popularne

  Narożnik z podnóżkiem najczęściej wybierany jest w sytuacji kiedy salon stanowi przede wszystkim miejsce przebywania wszystkich domowników. Miękki wypoczynek, przystosowany do pozycji półleżącej to również idealne rozwiązanie dla wspólnego oglądania filmów.

  Jeżeli jednak salon służyć będzie przede wszystkim do podejmowania gości, warto przemyśleć możliwość ustawienia dwóch sof, na przeciwko siebie.

  To rozwiązanie nie tylko bardziej towarzyskiem ale również pozwala stworzyć więcej miejsc siedzących na tej samej powierzchni.

  Komfort oraz jakość wykonania mebla

  Ostateczna decyzja o zakupie narożnika lub sofy powinna być wynikiem wnikliwego sprawdzenia zarówno niezawodności poszczególnych mechanizmów, jak i subiektywnego poczucia wygody.

  Niekiedy zdarza się, że pomimo sklasyfikowania danego mebla wypoczynkowego według powyższych warunków jest on zwyczajnie mało komfortowy. Takie przekonanie może wynikać z przyjęcia pozycji siedzącej lub leżącej oraz ograniczonej dostępności do pozostałych części pomieszczenia.