Sofa do małego salonu – na co zwrócić uwagę?

sofa do małego salonu

mała sofa # mała rozkładana sofa # mała sofa dwuosobowa # sofa do małego salonu # mała sofa do salonu

Piękna i wygodna sofa to prawdziwa ozdoba każdego salonu. Nieograniczone możliwości wyboru mebli wypoczynkowych pozwalają tworzyć wnętrza w każdym stylu. Zakup sofy do małego salonu może być jednak trudny.


Spis treści


Zatem czym kierować się wybierając sofę do małego pokoju?

Dopasowanie wymiarów sofy

Aranżując wnętrze małego salonu, należy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W tym przypadku kluczowym aspektem dotyczącym mebli będą ich wymiary.

Za duża sofa może wpłynąć negatywnie na przestronność i praktyczność pomieszczenia, zabierając zbyt dużo miejsca. Dodatkowo uniemożliwi to ustawienie innych elementów wyposażenia takich jak meble czy sprzęt, co również będzie sporą przeszkodą podczas aranżacji.

Mając do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary sofy takie jak szerokość, ale także jej głębokość, która może mieć wpływ na wielkość mebla.

W tym miejscu na szczególną uwagę zasługują kompaktowe modele sof wypoczynkowych, które pomimo mniejszych rozmiarów będą tak samo wygodne i funkcjonalne jak ich standardowe odpowiedniki.Konstrukcja sofy

Na wielkość sofy w dużym stopniu wpływa jej kształt i konstrukcja, a także ogólna wysokość mebla oraz jego nóżek. Warto zwrócić uwagę również na oparcie sofy, które w przypadku niewielkich przestrzeni powinny być jak najbardziej smukłe i wąskie.

Dzięki temu mebel ten będzie zabierać stosunkowo niewiele miejsca. Jej konstrukcja najlepiej, aby była prosta i nieskomplikowana, w tym przypadku doskonale sprawdzą się klasyczne sofy z pikowaniem, umiejscowione na wysokich drewnianych nogach.

Sam fakt posiadania nóżek meblowych wpływa pozytywnie na wrażenie optyczne, dzięki któremu meble te wydają się zdecydowanie lżejsze i delikatniejsze, dodając do wnętrza niezbędnej przestronności.

Z kolei niskie sofy bez nóżek będą prezentować się jako mocno osadzone ciężkie bryły, zajmujące sporo przestrzeni.


Zobacz też: Jak wybrać stolik kawowy? | Stolik dla vintage audio | Jak zaplanować sypialnię krok po kroku?


Ustawienie sofy w małym salonie

Wybierając meble do małego salonu warto zadbać o ich odpowiednie ustawienie. Świetne rezultaty uzyskamy poprzez umieszczenie sofy w niewielkiej odległości od ściany, zapewniając możliwość swobodnego przejścia oraz nieskrępowany dostęp do poszczególnych miejsc w tym pomieszczeniu.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które sprawdzi się w tym przypadku. W niestandardowych wnętrzach warto rozważyć również inne opcje ustawienia, na przykład stawiając sofę tyłem do okna.

Dzięki temu mebel ten zajmie niewielką ilość przestrzeni, która na ogół i tak nie jest wykorzystywana, tworząc jednocześnie idealne miejsce do relaksu.

Jaki kolor sofy do małego wnętrza?

W przypadku niewielkich pomieszczeń kolorystyka ma duże znaczenie. Wybór odpowiednich barw może wpłynąć zarówno na optyczne powiększenie wnętrz, jak również ich pomniejszenie. Dlatego też sofa w małym salonie powinna być zdecydowanie jasna, delikatna i stonowana.

Dopasowanie kolorowych dodatków to dobry sposób na przełamanie jednolitej kolorystyki.

Wybór ciemnych lub intensywnych barw może optycznie pomniejszyć wnętrze, lub dodawać mu wrażenia chaotyczności, czego w tej sytuacji najlepiej się wystrzegać. Mimo, iż ciemniejsze akcenty we wnętrzach są dość popularne, w przypadku małych wnętrz warto ich unikać lub stosować je jedynie w dodatkach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Sofy ze sporą ilością guzików, przeszyć czy innych elementów dekoracyjnych w niewielkich wnętrzach mogą prezentować się nieco groteskowo. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste i stonowane meble wykonane w stylu industrialnym lub loftowym. Dodadzą niezbędnej lekkości i klasy, która może okazać się w tych miejscach wręcz niezbędna.

Ich charakter możemy przełamać w bardzo prosty sposób – wykorzystując odpowiednie dodatki i tekstylia. Jednak i w tym przypadku warto zachować niezbędny umiar.

W niewielkim salonie należy ograniczyć liczbę mebli do najpotrzebniejszych, jednocześnie dbając o ich funkcjonalność. Komody i szafy z dużą ilością szuflad i półek będą w tym miejscu świetnym rozwiązaniem. Mały kompaktowy stolik kawowy oraz kosze na dowolne akcesoria również sprawdzą się świetnie.

Jeśli posiadamy odpowiednią ilość miejsca w pomieszczeniu, warto rozważyć wybór rozkładanej sofy z funkcją spania, która może przydać się w przypadku niezapowiedzianej wizyty gości, lub po prostu pełnić funkcje dodatkowego miejsca do snu.

szara sofa w małym salonie

Sofa do małego salonu

Wybór odpowiedniej sofy do małego wnętrza wbrew pozorom nie musi być wyzwaniem. Dzięki powyższym poradom wytypowanie idealnego modelu z pewnością będzie zdecydowanie prostsze! Czy już wiesz, jaka sofa najlepiej sprawdzi się najlepiej w Twoim salonie?

5/5 - (1 vote)