Sprawdzone sposoby na domowe biuro
biuro w domu # domowe miejsce pracy # gdzie ustawić biurko # biurko pod oknem # ustawienie biurka względem okna # biurko pod okno # biurko do ściany
Miejsca przeznaczone do pracy pojawiają się coraz częściej w domach i mieszkaniach. Niekiedy w tym celu wykorzystywane są całe pomieszczenia, a niekiedy tylko ich część.
Spis treści
Aranżacja domowego biura wiąże się nie tylko z funkcjonalnym zastosowaniem poszczególnych mebli. Niezwykle istotne jest również dopasowanie wyglądu powierzchni do pozostałych wnętrz w domu.
Jeżeli chodzi o motyw przewodni aranżacji domowego miejsca pracy, możliwości są praktycznie nieograniczone. Domowe biuro w stylu loft to oczywiście coś co jest szczególnie bliskie naszemu zespołowi w ARTE Galeria Mebli.
Wybór przestrzeni
Pierwszym krokiem podczas aranżacji miejsca pracy w domu jest sprecyzowanie jaką przestrzenią dysponujemy. Niezależnie czy jest to osobny pokój na gabinet, czy kawałek przestrzeni w sypialni lub salonie, warto jasno określić wymiary dostępnej przestrzeni.
Dobrą praktyką jest wykonanie szkicu wraz z podstawowymi wymiarami dostępnej przestrzeni i istotnymi elementami wnętrza, jak np. okna czy meble, których muszą pozostać na wybranej powierzchni.
Kolejny krok to wybór mebli o wymiarach dopasowanych do dostępnej powierzchni.
Wydzielone strefy
Jeśli biuro domowe jest częścią innego pokoju, meble biurowe można umieścić w narożniku pokoju. W przypadku sypialni warto rozważyć wizualne rozdzielenie miejsca pracy i strefy relaksu.
Solidne biurko i wygodny fotel
Solidne biurko i wygodny fotel to czynniki niezbędne z punktu widzenia efektywności pracy. Planując wielkość biurka, należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy oraz akcesoria jakie będą się na nim znajdować.
Z kolei ergonomiczny, wygodny fotel pozwoli nie tylko wygodniej spędzić czas w pracy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na zdrowie i zachowanie prawidłowej sylwetki.
Ustawienie biurka
Biurko to niemalże niezbędny mebel w domowym biurze. Wykorzystywane jest nie tylko podczas pracy na komputerze.
Ustawienie biurka to jedna z najważniejszych kwestii. Należy to dobrze przemyśleć, nie w przypadku aranżacji biura w domu. Innym miejscem, gdzie bardzo często pojawia się biurko jest pokój dziecka.
Szczególnie istotne jest ustawienie biurka względem okna oraz drzwi wejściowych do pomieszczenia.
Biurko zwrócone do drzwi czy do okna?
Ustawienie biurka frontem do drzwi wejściowych to wciąż najchętniej wybierana opcja. Takie położenie pozwala na nieskrępowaną pracę i pomaga skupić się na wykonywanej pracy.
Innym rozwiązaniem jest ustawienie biurka frontem do okna. Bliskość naturalnego światła oraz możliwość skierowania wzroku na większą przestrzeń, dla niektórych osób stanowi umysłowe odprężenie i pozwala stworzyć bardziej pozytywne środowisko pracy. Trzeba jednak wiedzieć, iż natężenie światła w słoneczny dzień jest jaśniejsze niż ekran komputera, co utrudnia widzenie ekranu, powodując zmęczenie oczu i bóle głowy.
Planując ustawienie biurka w pobliżu okna należy jednak wziąć pod uwagę również widok z okna oraz hałas. Te dwa czynniki mogą mieć ogromny wpływ na skupienie, a w konsekwencji produktywność.
Jeżeli okno skierowane jest na część ogrodu, lub spokojną osiedlową uliczkę, można przyjąć iż nie będzie ono elementem rozpraszającym.
Zdecydowanie inaczej może być w przypadku widoku z okna w centrum miasta, gdzie natężenie hałasu jest większe, a obserwacja ruchu ulicznego może znacznie rozpraszać, zarówno podczas pracy jak i w trakcie nauki.
Ustawiając biurko przy oknie, najprawdopodobniej pozostawać będziemy odwróceni plecami do drzwi. Ustawienie to dla wielu osób może być niekomfortowe, zwłaszcza jeżeli w czasie pracy w domu lub mieszkaniu poruszać będą się pozostali domownicy.
Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie biurka pod kątem prostym do okna, przodem do drzwi i pozostałej części pomieszczenia. Ustawienie w taki sposób pozwala doświetlić biurko światłym naturalnym jednocześnie nie oślepiając.
Dywan
Dywan to nie tylko ciepło pod stopami. Jest on również dobrym izolatorem hałasu, a także chronić podłogę jeżeli korzystać będziemy z krzesła na kółkach.
Dywan wykorzystać można również jako wizualne wydzielenie powierzchni pracy od pozostałej części pomieszczenia.
Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie to temat dość często pomijany na etapie tworzenia domowego miejsca pracy. To duży błąd, gdyż nieodpowiednie oświetlenie podczas pracy z biegiem czasu może powodować ból oczu i głowy.
Światło naturalne w pomieszczeniu to oczywiście duże ułatwienie, ma ono pozytywny wpływ na samopoczucie. Jednak lampa kierująca światło dokładnie na biurko lub inny obszar roboczy jest niezbędna w domowym biurze.
Rozwiąż problem kabli
Niestety, kable to nierozłączny element domowego biura. To szczególnie uciążliwy problem, jeżeli miejsce do pracy jest częścią salonu, gdzie są one szczególnie niepożądane.
Warto zatem dobrze przemyśleć rozwiązanie tego problemu. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju rozwiązania i systemy w zakresie ukrywania i porządkowania kabli.