• Stolik dla vintage audio

  vintage audio

  vintage audio # meble pod sprzęt audio # stolik pod sprzęt audio # szafka pod sprzęt audio # stolik pod audio # komoda pod sprzęt audio

  Urządzenia audio z poprzednich dekad cieszą się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, iż vintage audio to nie tylko wspaniałe walory dźwiękowe, ale również świetny dodatek do wnętrz w stylu loft i industrialnym.


  Spis treści


  Sprzęt tego typu wymaga właściwej oprawy. Jednym z najbardziej istotnych elementów jest w tym przypadku stolik audio.

  Zatem, jaki stolik będzie najlepszy dla vintage audio?

  Czym jest sprzęt vintage audio?

  Najkrócej rzecz ujmując, vintage audio to sprzęt pochodzący z poprzedniego wieku. Największą popularnością cieszą się modele pochodzące z przełomu lat 70. i 80, nazywanych często „złotą erą audio”.

  Cechy charakterystyczne sprzętu audio w stylu vintage

  Główny atut audio z przed lat to oczywiście charakterystyczne walory dźwiękowe, przez wiele osób określane jako wyjątkowe.

  Powszechnie spotykana opinia mówi, iż kupując sprzęt vintage za kilka tysięcy zł, otrzymać można jakość porównywalną nowoczesnym odpowiednikom wartości nawet kilkudziecięciu tysięcy zł.

  Vintage audio to również specyficzny design. Klasyczne kształty idą w parze z wysokiej jakości materiałami takimi jak stal i drewno. Wykorzystywane materiały wiążą się również z większymi gabarytami i wagą.

  Sprzęt audio w stylu vintage stanowi doskonałe dopełnienie wnętrz w stylu loftowym i industrialnym.

  Dotyczy to także kolekcji płyt winylowych, która jest nieodłącznym towarzyszem gramofonów vintage. Warto jednak pamiętać o tym, że taki gadżet wymaga należytej oprawy.

  gramofon regał

  Jak ustawić sprzęt vintage audio?

  Sprzęt audio, zwłaszcza vintage to bardzo interesujący element wyposażenia wnętrza. Z uwagi na gabaryty jak również sposób obsługi, sprzęt ten powinien być ustawiony na stabilnym, solidnym meblu.

  Umiejętnie dobrany stolik dla vintage audio to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowej ozdoby, a nawet motyw przewodni pomieszczenia.


  Szafka RTV Simply

  Szafka RTV Simply


  Jaki stolik dla vintage audio wybrać?

  Jeżeli stolik pod vintage audio to koniecznie z drewna. Naturalne drewno nie tylko prezentuje się wyjątkowo, ale również jest materiałem wytrzymałym. Meble w stylu industrialnym świetnie współgrają z tego rodzaju sprzętem.

  Wykonanie z naturalnych, solidnych materiałów stanowi w tym przypadku ogromną zaletę.

  Solidna podstawa z uwagi na ciężar

  Wybierając stolik pod vintage audio, warto pamiętać, że mebel ten powinien być solidny. Kwestie związane z estetyką są ważne, aczkolwiek w grę wchodzi także bezpieczeństwo.

  Vintage audio to najczęściej również muzyka odtwarzana z płyt winylowych. Warto mieć na uwadze, iż kolekcja zaledwie kilkunastu płyt winylowych również związana jest dość sporą wagą.

  Odpowiedni gabaryt

  Poszczególne elementy vintage audio, tj. wzmacniacz, tuner czy gramofon zajmują dość sporo miejsca. Dlatego wybierając komodę lub stolik RTV należy mieć na uwadze zapewnienie odpowiedniej wielkości blatu.

  Stabilność

  Stabilność podłoża stanowi jeden z najważniejszych cech stolika pod gramofon. Ewentualne wibracje podczas odtwarzania płyt mogą doprowadzić do uszkodzenia zarówno samej płyty jak i niektórych podzespołów gramofonu.

  Solidne, stabilne podłoże ma również wpływ na ogólną jakość dźwięku.

  Wysokość i ustawienie mebla

  Z punktu widzenia wygody użytkowania warto przemyśleć wysokość mebla, na którym ustawiony zostanie sprzęt. Odtwarzanie jednej strony płyty winylowej trwa około 20 minut. Oznacza to, iż praktycznie każdy odsłuch związany będzie z koniecznością zmiany strony płyty.

  Umieszczenie gramofonu na odpowiednio wysokim poziomie umożliwia znacznie wygodniejszą obsługę.

  Cyrkulacja powietrza

  Ważną kwestią jest również odpowiednie zaplanowanie miejsca wokół sprzętu oraz ustawienie ewentualnych akcesoriów. Z uwagi na możliwości generowania ciepła, sprzęt audio nie powinien być ustawiony zbyt ciasno. Zbyt mało miejsca, szczególnie wokół wzmacniacza lub końcówki mocy, doprowadzić może do przegrzania i uszkodzenia tych elementów.

  Planując miejsce audio w domu, warto pomyśleć również o rozmieszczeniu okablowania.

  Stolik, regał czy szafka?

  Decydując się na konkretny rodzaj mebla, należy wziąć pod uwagę dopasowanie do pomieszczenia oraz dopasowanie do rodzaju sprzętu i wielkości kolekcji.

  Jeżeli planowany zestaw audio składać będzie się wyłącznie z amplitunera i pary głośników, najlepszym rozwiązaniem będzie ozdobny stolik o niewielkim gabarycie. Jeżeli zamierzamy odtwarzać muzykę z gramofonu, a co się z tym wiąże również stopniową rozbudowę kolekcji płyt, warto zapanować ustawienie nieco większego mebla.

  Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto mieć na uwadze również aspekty wizualne konkretnych mebli. Przykładowo wysoka i wąska konstrukcja regału może nie prezentować się dobrze w małych przestrzeniach, pozwala jednak umieścić sprzęt na odpowiednio wygodnym poziomie.

  Z kolei szeroka, niska konstrukcja szafki RTV czy stolika umożliwia rozstawienie sprzętu składającego się z kilku elementów, będzie lepiej prezentować się w mniejszym pomieszczeniu, ale może rownież oznaczać mniejszy komfort użytkowania.