Styl loft – jak urządzić mieszkanie własne mieszkanie

pokój w stylu loft

Każda osoba ma indywidualne preferencje w kwestiach wystroju wnętrz. Bardzo często do odważniejszych zmian nakłania nas zakup nowego mieszkania lub też generalny remont dotychczasowego lokum. Poszczególne style aranżacyjne mają własną specyfikę, która jest zdecydowanie lepiej widoczna przy określonych typach wnętrz. W przypadku loftowego nie zawsze musi odnosić się do lokalu w zrewitalizowanej strefie pofabrycznej lub przedwojennej kamienicy.  Spójna koncepcja aranżacyjna pozwoli osiągnąć zamierzony efekt także w przypadku nowego budownictwa, a dużo zależy od rozkładu samego mieszkania. Wystrój w stylu loftowym można zatem skutecznie uzyskać, stosując się do podstawowych wskazówek oraz zaleceń w kilku obszarach. Rezultat powinien być w pełni zadowalający.

Styl loft – właściwa kolorystyka wnętrz oraz dobór materiałów

Niezależnie od przestrzeni, jaką dysponujemy, dobór odpowiednich barw oraz odcieni musi optycznie powiększyć daną powierzchnię użytkową. Ma ona bowiem dawać poczucie otwartości i nawiązywać do masywnego charakteru klasycznych przestrzeni industrialnych. By uzyskać taki efekt w mieszkaniu, trzeba zdecydować się na biel, szarość albo wręcz imitację betonu w połączeniu z czernią. Oczywiście można pokusić się jednocześnie o dyskretne akcenty zielone czy turkusowe, jednak mają one jedynie w minimalnym stopniu kontrastować z ogólnie panującym ascetyzmem. To właśnie w niej tkwi urok stylu loftowego, którego sympatycy wskazują także na preferowane materiały oraz surowce. Z całą pewnością polecane są na przykład: beton architektoniczny, naturalna cegła (bądź jej wierna imitacja) oraz stare drewno. Nawet jeśli to ostatnie posiada pewne niedoskonałości w postaci sęków czy pęknięć, ich obecność staje się wręcz pożądana. Wystarczy jedynie właściwie zadbać o surowiec poprzez np. impregnat. Całość mają uzupełniać duże okna, przez które do środka wpada jak najwięcej światła. To właśnie takie wnętrza stały się inspiracją oraz marzeniem wielu artystów, dbających o unikalny klimat do pracy i odpoczynku.

Charakterystyka mebli i sprzętu oświetleniowego

Wyposażając daną powierzchnię mieszkalną w stylu loftowym, należy pamiętać, aby zachować otwarty charakter przestrzeni, świadczący o wolności oraz poczuciu pełnej swobody. Jako że industrialna aranżacja nie skupia się na kategorycznym podziale określonych stref i ich docelowym przeznaczeniu, pewną uniwersalnością muszą też odznaczać się meble. Ciekawym pomysłem będzie zatem masywny narożnik, który powinien być w podobnych odcieniach jak odrestaurowane wnętrze. Pozostałe elementy, jak choćby: stoły, komody, blaty czy szafki w stylu loftowym mogą być tradycyjnymi i nieco zapomnianymi meblami. Ich delikatne odświeżenie oraz zakonserwowanie pozwoli odzyskać dawny blask, a także doskonale wpisze się w całościową koncepcję. Nie mniejsze znaczenie ma również oświetlenie najczęściej w postaci starych, pofabrycznych lamp zwisających z wysokiego sufitu. Mogą mieć stalowe oprawy, a w razie większych niedoskonałości warto po prostu pomalować je na czarno lub szaro. Odważniejsi domownicy decydują się także na stylowe żarówki, które wiszą dość luźno na ozdobnych kablach. Również w tej sferze należy raczej unikać zbędnych i niepotrzebnych elementów.

Istotna rola industrialnych dodatków

Znaczące ograniczenie dekoracji nie oznacza, że w stylu loftowym takowe w ogóle nie występują. Dla niektórych stanowią spójne wypełnienie całościowych założeń designu, podczas gdy inni stawiają na pewne przełamanie lub lekkie ocieplenie wizualne. Takie dodatki są więc odniesieniem do specyfiki i potrzeb związanych z użytkowaniem określonego pomieszczenia. W przypadku kuchni mogą nimi być na przykład: zakonserwowana deska do krojenia na bazie egzotycznego drewna, metalowe półki czy stylowy zaparzacz. Jeśli chodzi o przedpokój, jego uzupełnieniem stają się często stojące lustra, plakaty w ramach czy nieszablonowe zegary. I wreszcie salon wzbogacony o futrzasty dywanik, druciany stolik kawowy lub niewielkie rośliny. Takie działania muszą być jednak odpowiednio przemyślane, by w finale nie okazało się, że mieszkanie zostało nadmiernie wypełnione dodatkami. Z tego też względu w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą lub nawet powierzyć mu zaproponowanie określonych  rozwiązań dekoracyjnych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność w kwestii wyboru właściwych artykułów.

Kluczowe znaczenie wysokości pomieszczeń a styl loft

Uzyskanie pełnej wolności i otwartości przestrzennej ma w stylu loftowym fundamentalne znaczenie, dlatego zdecydowanie bardziej przyjazne w aranżacji są mieszkania z wysokimi sufitami, które przeważnie znajdują się właśnie w zagospodarowanych lokalach pofabrycznych oraz starych kamienicach. To właśnie tam dekorator może zdecydować się na masywne lampy, które będą swobodnie zwisać na ozdobnych kablach. Ma bowiem ku temu odpowiednie możliwości, rezultat jego działań nie przytłoczy zaś przyszłego domownika. Minimalna wysokość pomieszczeń wynosi 250 cm, więc eksperci zalecają, aby dla stylu loftowego wynosiła więcej niż 300 cm. W niektórych przypadkach pełen komfort daje chociażby rozpiętość dochodząca aż do 450 cm, jednak trzeba pamiętać, że są to raczej jednostkowe sytuacje. Warto dodać, że przedstawione wysokości to też zdecydowanie odmienna akustyka w stosunku do tradycyjnych lokali mieszkalnych. Jednak każda osoba, która pracowała lub tylko przebywała przez moment w dużej fabryce, wie, że właśnie taki jest również jej urok. Stąd bezpośrednie przeniesienie tych cech do przestrzeni mieszkalnej nadaje jej wyrazistego charakteru.  

Przełamywanie stereotypów dotyczących stylu loftowego

Niektórzy właściciele mieszkań w obawie przed niespełnieniem wszystkich zaleceń rezygnują z designu w stylu loftowym. Mają bowiem mylne przeświadczenie, że jedynie stuprocentowa zgodność z prezentowanymi wskazaniami zapewnia właściwy efekt. Tymczasem należy podkreślić, że w tym obszarze zalecana jest pewna elastyczność i nie wszystkie, docelowe sugestie muszą przesądzać o słuszności ostatecznego wyboru. W rezultacie wokół stylu loftowego narosły pewne stereotypy i zdecydowanie należy je obalić. Warto podkreślić, że nie zawsze duża powierzchnia lokalu oddaje pełnię takiej aranżacji. Niektóre mieszkania w kamienicach czy starszym budownictwie to przecież również kawalerki o mniejszym metrażu. Tam także można postawić na przedstawiony wystrój. Odrzucająca i chłodna surowość jest sporą przesadą. Można ją śmiało zniwelować poprzez odpowiednie dodatki. I w końcu trwałość wyposażenia, gdyż stare lampy czy stoliki mogą służyć dużo dłużej niż nowoczesne propozycje meblowe. Podsumowując, nie ma się zatem czego obawiać. Jeśli marzysz o mieszkaniu w stylu loftowym i masz ku temu podstawowe warunki, po prostu to zrób!

5/5 - (1 vote)